Wapń dla alergika, jak nie w mleku to gdzie?
Obecnie nie ma lekarstwa na alergie pokarmowe, chociaż wiele dzieci wyrośnie z niektórych, takich jak alergie na mleko i jajka. Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania objawom jest usunięcie szkodliwego pokarmu – znanego jako alergen – z diety. Jednak ważne jest, aby najpierw skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub lekarzem odpowiedzialnym za opiekę nad dzieckiem przed wyeliminowaniem niektórych pokarmów.
Wykluczanie alergenów z diety
Usunięcie jajek lub orzeszków ziemnych z diety dziecka nie będzie miało większego wpływu na jego odżywianie. Oba te pokarmy są dobrym źródłem białka, ale można je zastąpić alternatywnymi źródłami.
Alergia na mleko może mieć większy wpływ, ponieważ mleko jest dobrym źródłem wapnia, ale istnieje wiele innych sposobów włączenia wapnia do diety dziecka, na przykład w przypadku zielonych warzyw liściastych. Wiele produktów spożywczych i napojów jest również wzbogaconych dodatkowym wapniem.
Zwróć także uwagę na etykiety typu „może zawierać”, np. „może zawierać śladowe ilości orzeszków ziemnych”. Producenci czasami umieszczają tę etykietę na swoich produktach, aby ostrzec konsumentów, że produkty mogły zostać przypadkowo skażone innym produktem spożywczym podczas procesu produkcyjnego.
Uważaj na żywność oznaczoną jako wegańska. Nie ma prawnej definicji wegan, co oznacza, że żywność oznaczona jako wegańska nie zawsze jest całkowicie wolna od produktów pochodzenia zwierzęcego. Jeśli masz alergie pokarmowe na mleko, jaja, ryby, skorupiaki lub mięczaki, uważnie przeczytaj listę składników wegańskich produktów spożywczych. I zwracaj uwagę na etykiety z ostrzeżeniami typu „może zawierać”.
Wapń i jego rola w organizmie
Okres dojrzewania jest krytycznym oknem dla odpowiedniej podaży wapnia ze względu na intensywny rozwój kości i mięśni oraz konieczność optymalizacji szczytowej masy kostnej. Mleko jest głównym źródłem wapnia w pożywieniu dla dzieci w wieku 2–18 lat. W typowej zachodniej diecie mleko krowie jest powszechnym źródłem wapnia. Jednak mleko jest najczęściej unikanym pokarmem wśród osób z egzemą i powszechnym alergenem wśród dzieci. Dzieci z historią alergii na mleko krowie, u których następnie rozwija się tolerancja, nadal wykazują zmienione zachowania żywieniowe i preferencje żywieniowe w późnym dzieciństwie i wczesnej młodości. Sugeruje to, że alergia na mleko krowie może potencjalnie wpływać na ogólną dietę, wybory żywieniowe i preferencje smakowe, nawet po osiągnięciu tolerancji. Nie wiadomo, czy takie zachowania i preferencje występują wśród dzieci z alergią na inne pokarmy lub egzemę.
Wapń pełni kilka ważnych funkcji w organizmie:
-pomaga budować kości i zachować zdrowe zęby
-reguluje skurcze mięśni, w tym bicie serca
-sprawia że skrzepy krwi są prawidłowe
Brak wapnia może prowadzić do stanu zwanego krzywicą u dzieci oraz osteomalacji lub osteoporozy w późniejszym życiu.
Źródła wapnia obejmują:
- mleko, sery i inne produkty mleczne
- zielone warzywa liściaste – takie jak jarmuż kędzierzawy, okra, ale nie szpinak (szpinak zawiera wysoki poziom wapnia, ale organizm nie jest w stanie tego wszystkiego strawić)
- napoje sojowe z dodatkiem wapnia
- chleb i wszystko, co z mąki wzbogaconej
- ryby, w których jesz kości – takie jak sardynki
U osób z nietolerancją na mleko warto zwiększyć spożycie innych produktów bogatych w wapń, które mogą obejmować warzywa liściaste, sok pomarańczowy wzbogacony w wapń i suplementy multiwitaminowe/mineralne. Zazwyczaj spożycie wapnia w okresie dojrzewania będzie niższe wśród dzieci z egzemą i/lub alergią pokarmową w dzieciństwie w porównaniu z osobami bez egzemy.
Przykładowe produkty bogate w wapń
- Nasiona Chia
2 łyżki nasion chia dostarczają 179 mg zaufanego źródła wapnia. Chia zawiera również bor, który wspomaga zdrowie kości i mięśni, pomagając organizmowi w metabolizmie wapnia, fosforu i magnezu. Dodaj nasiona chia do koktajli lub wymieszaj je z płatkami owsianymi lub jogurtem, aby uzyskać odrobinę chrupkości. - Mleko sojowe
Jedna szklanka wzbogaconego mleka sojowego zawiera mniej więcej taką samą ilość wapnia, jak ekwiwalent mleka krowiego. Ważne jest, aby wybrać produkt wzbogacony węglanem wapnia. Mleko sojowe jest również bogate w witaminę D i zawiera mniej tłuszczów nasyconych niż pełne mleko z laktozą. - Migdały
Tylko 1 szklanka całych migdałów zawiera 385 mg zaufanego źródła wapnia, co stanowi ponad jedną trzecią zalecanej dziennej dawki. Jednak ta sama porcja zawiera również 838 kalorii i prawie 72 gramy tłuszczu.
Podczas gdy tłuszcz jest w większości zdrowy i jednonienasycony, liczba kalorii jest wysoka, a osoba powinna ograniczyć ich spożycie na przykład do mniejszych porcji ćwierć szklanki na porcję. - Suszone figi
Około ośmiu fig lub 1 filiżanka dostarcza 241 mg zaufanego źródła wapnia. Figi są wspaniałym słodkim przysmakiem i są bogate w błonnik i przeciwutleniacze. Wypróbuj je jako przekąskę w południe lub zmiażdż je na kremowy dżem. - Tofu
Tofu wydaje się być doskonałym źródłem wapnia. Jednak zawartość wapnia jest różna w zależności od jędrności i marki i może wynosić od 275-861 mg na pół szklanki. Aby uzyskać korzyści płynące z wapnia, należy uważnie przeczytać etykiety i wybierać tylko tofu zawierające sól wapniową, której producenci używają jako koagulantu. - Biała fasola
Jedna filiżanka białej fasoli daje 161 mg. Zaufane źródło wapnia. Biała fasola jest pokarmem niskotłuszczowym i bogatym w żelazo. Dodaj je do ulubionej zupy lub sałatki, zjedz jako dodatek lub użyj w hummusie.
Najnowsze komentarze