Techniki relaksacyjne – ważny element codzienności

Stres towarzyszy nam we współczesnym świecie niemal cały czas. Czasami działa on na nas motywująco, jednak generalnie zbyt wysoki poziom stresu powoduje wiele negatywnych skutków, które możemy odczuwać w naszym organizmie. Od chorób o podłożu psychologicznych, takich jak na przykład stany lękowe czy depresje, po czysto fizyczne dolegliwości, związane na przykład z rozregulowaną pracą gospodarki hormonalnej w organizmie. Stres wpływa także negatywnie na poziom odporności organizmu i działanie całego układu immunologicznego oraz układu krążeniowego. Niestety, stresu nie da się z naszego życia wyeliminować. Dlatego tak ważne jest abyśmy nauczyli się sobie z nim radzić.  Każdy powinien wypracować swoją własną metodę niwelowania przykrych skutków stresu. Medytacja, spacer, masaż-czyli najlepsze sposoby na relaksację to na pewno coś co warto wypróbować, aby znaleźć swój sposób.

Medytacja, motywacja.

Medytacja potrafi silnie oddziaływać na nasz organizm, pozwalając nam radzić sobie lepiej z wieloma dolegliwościami, nie jest jednak tak inwazyjna jak środki chemiczne, w tym leki i nie powoduje skutków ubocznych. Medytacja to nic innego jak świadome ćwiczenie umysły. Istnieje wiele odmian medytacji, można się z nimi zapoznać, aby łatwiej było nam zacząć. Jednak co do zasady medytacja to po prosu wyciszenie i zagłębienie się w swoich myślach.   Na jakie pozytywne efekty medytacji możemy liczyć? Jest ich naprawdę wiele. Badania naukowe wykazują, że medytacja potrafi przyspieszyć metabolizm oraz stanowić wsparcie w terapii wielu dolegliwości. Może okazać się pomocna przy chorobach serca, problemach ze snem czy tez przy nadciśnieniu.

Bardzo polecana jest także przy migrenowych bólach głowy i depresjach. Są o dolegliwości stanowiące typowe skutki uboczne stresu. Medytacja pozwala się odprężyć i zapomnieć o problemach co sprawia, że w organizmie wzrasta poziom serotoniny. Jest to jeden z hormonów szczęścia. Nie zrażajmy się jeśli na początku trudno będzie nam się skupić na medytacji  przez dłuższy czas. Kilka minut wystarczy, aby zacząć. Wiele dobrego dla naszego organizmu może przynieść nam także zwykły spacer. Pomoże rozładować stres, poprawi krążenie krwi i zwiększy poziom dotlenienia organizmu. Jak wiadomo każda forma aktywności fizycznej pomaga w wytwarzaniu hormonów szczęścia, jednak często w stresującym życiu brakuje nam czasu i sił na regularne treningi. A krótki spacer czas i siłę znaleźć łatwiej.

Świetną techniką relaksacyjną może okazać się także masaż, który zmniejszy nasze napięcie mięśniowe i poprawi samopoczucie. Może być on wykonany przez bliską nam osobę lub też przez profesjonalistę. Ta druga opcja z pewnością wymaga więcej czasu, ale profesjonalny masaż to prawdziwy rytuał, możemy wybrać jedną z wielu technik masażu, która stanie się naszą ulubioną i zostanie naszym sposobem na radzenie sobie ze stresem i problemami życia codziennego.

Bardzo często ignorujemy negatywne skutki stresu, które wywiera on na nasz organizm. To niedobrze, bo długotrwały i nie niwelowany stres może przyczynić się do powstania wielu poważnych schorzeń. Dlatego tak ważne jest abyśmy wypróbowali kilka technik relaksacyjnych i znaleźli tę ulubioną, która na nas działa, sprawia nam przyjemność i pozwala nam się odprężyć. Wówczas nad organizm zyska okazję do regeneracji i niwelowania szkodliwego działania stresu. Nawet najprostszy spacer może przynieść nam wiele korzyści dla naszego zdrowia i samopoczucia. Nie bagatelizujmy znaczenia takich małych gestów. W końcu nasze ciało jest domem, w którym musimy żyć. Dbajmy więc o swoje zdrowie.

Techniki relaksacyjne są nam potrzebne niemal tak samo jak woda czy jedzenie. Dbajmy o swoje samopoczucie na wielu płaszczyznach, a nasz organizm z pewnością okaże nam wdzięczność, odpłacając się dobrym samopoczuciem i pozwalając nam na osiąganie naszych życiowych celów.

Share: