Słoneczne miasto Lizbona. Atrakcje turystyczne Lizbony

Przeszłością jest problem z dotarciem do miasta leżącego w zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego, dziś jest to o wiele tańsze i szybsze. Portugalia- słoneczny kraj z przepiękną i dynamicznie rozwijającą się stolicą- Lizboną.

Krótka historia Lizbony

Obszar Lizbony zamieszkiwany był już w czasach rzymskich. W VIII wieku została podbita przez Maurów, zaś w 1142 roku z pomocą krzyżowców na tronie osiadł Alfons I Zdobywca. Lizbonę nawiedziły dwa potężne trzęsienia ziemi- pierwsze w 1531 roku, a drugie 1755 roku, katastrofalne w skutkach (9 stopni w skali Richtera) zrujnowało prawie całą Lizbonę i pochłonęło ponad 60.000 ofiar.

Natura Lizbony

Lizbona jest najbardziej wysuniętą stolica w kontynentalnej Europie. Znajduje się nad rzeką Tag, w pobliżu ujścia do Oceanu Atlantyckiego. Zachodnia część miasta zajęta jest przez największy park miejski w Europie- Park Monsanto. Lizbona znajduje się w strefie klimatu subtropikalnego, zimy są łagodne, lata ciepłe i długie.

Lizbona, czyli co warto poznać i zobaczyć ?

 1. Zamek św. Jerzego- z murów zamku rozprzestrzenia się piękny widok na panoramę miasta, można ją również podziwiać z innych punktów widokowych Miradouro Portas del Sol oraz Miradouro Santa Luzia
 2. Alfama- to najstarsza część miasta z wąskimi, stromymi uliczkami, kamieniczkami wyłożonymi kafelkami azulejos. Dzielnica słynie z licznych lokal;i, gdzie można spróbować lokalnych przysmaków.
 3. Zwiedzając Alfamę warto przejechać się żółtym tramwajem nr 28, małe wagoniki jeżdżą po wąskich uliczkach i pną się do góry. Jest to jedna z popularniejszych atrakcji w Lizbonie.
 4. Baixa- najlepiej zacząć od położonego nad Tagiem Praca do Comercio. Jest to plac na którym znajduje się pomnik króla Józefa I. Wzrok przyciąga również łuk triumfalny, który łączy płac z najsłynniejszą ulicą w Lizbonie Rua Augusta. Sama dzielnica Baixa została praktycznie doszczętnie zniszczona podczas trzęsienia ziemi w 1755roku. Została odbudowana od zera, na planie prostokąta z symetrycznym rozkładem ulic, które zawdzięczają nazwy rzemieślnikom, który mieli tam swoje warsztaty.
 5. Torre de Belem- wzniesiona by strzec wejścia do portu oraz wskazywać drogę żeglarzom.
 6. Pomnik Odkrywców-postawiony dla pamięci najważniejszych osobistościom z czasów odkryć geograficznych, znajdziemy na nim między innymi Magellana, Henryka Żeglarza czy Vasco da Gama.
 7. Klasztor Hieronimitów- przepiękne miejsce nie tylko dla fanów architektury, krużganki, wnętrza i bogate zdobienia są warte zobaczenia przez każdego turystę.
 8. Katedra Se- Katedra Najświętszej Maryi Panny, zbudowana w stylu romańskim, upamiętnia wyzwolenie miasta spod panowania Maurów, stoi w miejscu, gdzie kiedyś stał meczet mauretański.
 9. Campo Paqueno- arena walk byków
 10. Most 25 kwietnia- dwupoziomowy drogowo- kolejowy most wiszący przerzucony nad Tagiem, około 12 km od ujścia rzeki do Oceanu Atlantyckiego.
 11. Panteon Narodowy- jest miejscem uhonorowania i pamięci o obywatelach, którzy wyróżnili się poprzez służbę dla kraju.
 12. Muzea: Narodowe Muzeum Archeologiczne, Muzeum Morskie, Muzeum Powozów, Muzeum Elektryczności, Muzeum Fado, Muzeum Wody, Muzeum Carris, Muzeum Chiado.
 13. Park Monsanto- rozciąga się na obszarze 10 kilometrów kwadratowych, jest największym parkiem miejskim w Europie, w jego skład wchodzą dwa wzgórza, cały teren objęty jest ochroną

Trzeba pamiętać, że większość atrakcji, muzeów i zabytków jest zamknięta w poniedziałek.

Co wiedzieć wybierając się do Lizbony?

Jeżeli wybieramy się do Lizbony w trakcie szczytu wakacji, pamiętajmy o odpowiedniej profilaktyce, w Lizbonie temperatura w okresie czerwiec-styczeń może przekraczać 30ºC. Dobrym okresem na zwiedzanie Lizbony jest druga połowa maja i czerwiec, a także wrzesień, kiedy turystów jest mniej, nie jest aż tak gorąco, a prawdopodobieństwo opadów nie jest duże. W Lizbonie zapłacimy walutą Euro. W mieście znajdziemy szeroką bazę noclegową oraz liczne knajpy i restauracje. Położona na wzgórzach, słoneczna zabytkowa Lizbona przyciąga swoim urokiem pasjonatów historii, osób lubiących długie, często trudne spacery w górę i dół. Watro odwiedzić Lizbonę chociażby ze względu na jej charakterystyczne położenie czy regionalne smakołyki. Dlatego więc na swoją mapę wyjazdów wpisz właśnie to miasto i okryj jego urok.