Materac zdrowy dla kręgosłupa

Sen  to czas odpoczynku i regeneracji dla naszego organizmu. Jego odpowiednia jakość zapewnia nam odpowiednią dawkę energii na nowy dzień i zdrowe funkcjonowanie naszego organizmu. Dlatego kluczowe są wszystkie parametry naszego snu. Jego czas, temperatura w pokoju, w którym śpimy, świeżość powietrza, stopień jego nawilżenia, ale kluczowym elementem jest to na czym śpimy. Mowa oczywiście o materacu. Odpowiednio dobrany materac pozwoli nam się wysypiać, wstawać wypoczęty, a nie obolałym ze zdrętwiałym karkiem. Sprawa wyboru materaca staje się wyjątkowo kluczowa w momencie kiedy mamy do czynienia z dodatkowymi obciążeniami zdrowotnymi, takimi jak na przykład choroby czy dyskopatie kręgosłupa.

Materac odpowiedni dla problemów z kręgosłupem – jaki wybrać?

Dobierając materac powinniśmy uwzględnić rodzaj naszych problemów z kręgosłupem i wybrać materac odpowiadający naszym potrzebom. Jeśli nasze schorzenie jest poważne kwestia ta powinna zostać skonsultowana z lekarze -m czy też rehabilitantem. Przy mniejszych problemach, dokonując wyboru możemy stosować się do kilku uniwersalnych zasad. Na co więc warto zwracać  uwagę? Punktem wyjścia do doboru odpowiedniego materaca mogą stać się nasze dotychczasowe doznania ze snem i to jak czujemy się po przebudzeniu. Jeśli czujemy ból pleców i napięcie mięśni po wstaniu z łóżka, możemy mieć pewność, że posiadamy źle dobrany materac: jest on zbyt twardy lub zbyt miękki. Jeśli zaś tego typu bóle dokuczają nam w innych momentach dnia, na przykład po południu lub wieczorem, prawdopodobnie przyczyna jest inna.

Nie powinniśmy decydować się na materace bonelowe. Tego typu materace uginają się miejscowo, co sprawia, że nasze plecy nie mogą liczyć na odpowiedni stopień wsparcia. Wybierajmy raczej modele sprężynowe lub też materace piankowe, które dopasowują się do naszego ciała – jego ciężaru oraz nacisku jaki tworzymy podczas snu. Dzięki temu tego typu materace gwarantują nam stabilną pozycję snu, podpierając nasz kręgosłup. Szczególnie polecane są dobrej jakości materace piankowe, które po prostu dopasowują się  do naszej sylwetki, pozwalają na równomierną reakcję na rozkład ciężaru naszego ciała, a co za tym idzie zapewniają równomierne wsparcie dla kręgosłupa. Wybierając materac powinniśmy uwzględnić klasę jego twardości. Oznaczenia przypisane do materacy zawierają również sugestie dotyczące wagi oób, które miałyby na nich spać.

Klasy od H1 do H4 należy traktować orientacyjnie, ale warto na nie zwraca uwagę. Im lżejsze osoby, tym niższe oznaczenie mogą wybrać.  Mimo częstej opinii, że im twardszy materac tym zdrowiej, pamiętajmy, że zarówno zbyt miękki, jak i zbyt twardy materac będzie złym wyborem. Wybierając materac warto zwrócić się także o pomoc do ekspertów, pracujących w sklepie. Osoby pracujące w takich miejscach zazwyczaj posiadają doświadczenie i wiedzę dotyczącą produktów. Nie bez powodu wspominamy tu o wizycie w sklepie. Materac bowiem stanowi ten typ produktu, którego nie powinniśmy kupować bez internet. Chyba, że posiadamy już wyraźnie sprecyzowane preferencje, ale nawet wówczas ważnym elementem wyboru materaca jest wizyta w sklepie i po prostu wypróbowanie go. Położenie się na materacu pozwoli nam poczuć czy jest on dla nas wygodny. Warto zwracać uwagę na strefy twardości i szczególnie zwrócić uwagę na stopień podparcia kręgosłupa w odcinku lędźwiowym oraz uwzględnić potrzeby obydwu osób, które mają spać na danym materacu. Jeśli materac użytkować będą dwie osoby, o różnych preferencjach, w wielu przypadkach możliwe jest dobranie innych parametrów dla każdej ze stron materaca.

Wybór materaca powinniśmy potraktować poważnie, ponieważ od tej decyzji zależy nasze samopoczucie oraz zdrowie. Nawet jeśli jego dokonanie będzie wymagało kilku wizyt w sklepach, rozmów z doradcami i prób to jeśli wybierzemy dobrze, już po pierwszej nocy przespanej w wygodnym łóżku, stwierdzimy, że było warto.