Kraj kontrastów – Boliwia. Atrakcje turystyczne Boliwii

Państwo z brakiem dostępu do morza w środkowo- zachodniej części Ameryki Południowej. Mowa oczywiście o Boliwii, a oficjalnie Wielonarodowym Państwie Boliwia. Na północy i wschodzie Boliwia graniczy z Brazylią, na zachodzie z Chile i Peru, a na południu z Argentyną i Paragwajem. Stolicą Boliwii jest Sucre.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Boliwii

Do Boliwii dostaniemy się samolotem z Warszawy, Lotnisko Chopina, najczęściej wylądujemy w Boliwii w La Paz. W Boliwii są dostępne hotele w różnych standardach, wszystkie informacje i rezerwacje najlepiej dokonywać ich za pośrednictwem stron internet -owych. W Boliwii walutą jest Boliviano boliwijskie, a językiem urzędowym jest hiszpański.

Natura w Boliwii

Boliwia nie ma dostępu do morza, na zachodzie ma za to góry- Andy, na wchodzie teren się obniża do płaskowyżu, na którym ważną rolę odgrywa jezioro Titicaca. Na nizinie boliwijskiej znajduje się las równikowy i sawanny, w górach dominują formy półpustynne. W lasach równikowych Boliwii żyją jaguary, pumy, tapiry, kapibary i kajmany.

Atrakcje Boliwii

 1. Dla osób lubiących mocne wrażenia idealna będzie Droga Śmierci- serpentyna zbudowana w latach 30.ubiegłego wieku. Droga w dalszym ciągu uczęszczana, dane podają, że co roku ginie tam około 200 osób, ale widoki są niesamowite.
 2. Altiplano wyżyna na granicy z Peru, gdzie można zobaczyć dymiące czynne wulkany, a pod nimi ślady po ich erupcji- zastygłą, w fantazyjnych kształtach przypominających fale lawę.
 3. Tiwanaku- największy ośrodek kultury Gór Andów, wpisany na listę światowego dziedzictwa narodowego UNESCO.
 4. Coroico- cisza i spokój, możliwość obcowania z naturą. Dla bardziej wymagających możliwy spływ kajakiem po rzecze, wycieczki rowerowe lub można wybrać się na przejażdżkę konną.
 5. Sucre- piękna hiszpańska architektura, kolonialny charakter, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, stolica Boliwii.
 6. Dolina Yungas- granica między obszarem górskim a niziną (dorzecze Amazonki) tędy przebiega Droga Śmierci.
 7. Salar de Uyuni- pozostałości po wyschniętym słonym jeziorze na obszarze płaskowyżu.
 8. Potosi- niegdyś największa kopalnia srebra na świecie, położona na wysokości 4100m.
 9. La Paz- położona najwyżej na świecie 3600-4100m n.p.m.
 10. Jezioro Titicaca-najwyżej położone jezioro żeglugowe, obecna naturalna granica Boliwii i Peru, ma ponad 8 tysięcy kilometrów kwadratowych. Charakterystyczne dla jeziora są pływające wyspy zbudowane z trzciny.
 11. Muzea: Narodowa Mennica Potosi, Puma Panku, Centrum Kultury Franza Tamayo, Muzeum Koki, Muzeum Ceramiki, Wyspa Księżyca, Narodowe Muzeum Sztuki.
 12. Parki chroniące niesamowitą florę i faunę: Park Narodowy Madidi, Amboro & Carrasco, Noel Kempff Mercado – park narodowy słynący z wodospadów i rzecznych delfinów.
 13. Santa Cruz de la Sierra oraz Cochabamba, gdzie znajduje się jedna z większych figur Chrystusa
 14. Tarija- niewielkie miasto pełniące funkcję ośrodka winiarskiego.
 15. .Laguna Colorada- niesamowite kolory i widoki.

Boliwia to kraj, gdzie nie można siedzieć bezczynnie przy basenie. Kraj o takim położeniu oferuje bardzo dużo atrakcji i propozycji dla aktywnych, chodzenie po górach, wspinaczki, motocykle, paralotniarstwo, downhill na Drodze Śmierci, wycieczka jeepem na pustynię solną.

Chociaż Boliwia jest krajem rzadko odwiedzany, to coraz częściej się o niej mówi podczas szukania idealnego miejsca wypadowego. Polecana jest wszystkim podróżnikom, którzy preferują, zagłębianie się w miejsca, które rzadko są uczęszczane i odwiedzane, a także tym którzy lubią doświadczać nieprzewidywanych sytuacji. Z jednej strony ośnieżone szczyty gór, z drugiej las równikowy i sawanny, różnorodność widoków, flory i fauny. Wszystko to sprawia, że Boliwia staje się rajem dla ludzi chcących spokoju, obcowania z naturą, ale także i dla tych aktywnych Boliwia okaże się wyjątkowym miejscem.