Kopenhaga – Symbol bezpieczeństwa w Skandynawii?

Kopenhaga jak wiadomo jest stolicą Danii, a zarazem największym miastem w tym kraju. Dobrze jest zaznaczyć, że Kopenhaga od 1 lipca 2000 roku połączona jest mostem nad Sudanem ze Szwedzkim Miastem Malmö.
Na ten moment szacuje się, że w stolicy Danii mieszka około 1,2 miliona mieszkańców.

Transport

Dobrze jest wiedzieć, że w Kopenhadze nie musimy obawiać się o transport w codziennym życiu, dlaczego?
Dobrze rozwinięta infrastruktura kolejowa, oraz drogowa to duży plus nie tylko w Kopenhadze, ale w całej Danii.
Jednak kiedy mówimy słowo “transport” mamy na myśli jeszcze chociażby transport lotniczy, który tutaj jest również jest bardzo dobrze rozwinięty.
Potwierdza to lotnisko Kopenhaga – Kastrup, który posiada trzy terminale i obsługuje 60 linii lotniczych, a rocznie korzysta z niego 29-30 milionów pasażerów.
Będąc jeszcze przy temacie transportu, fajnie jest wiedzieć, że w Danii bardzo dobrze jest rozwinięta sieć dla rowerzystów.

Jednak każdy kraj zwłaszcza kiedy przylatuje ktoś z zza granicy powinien być bezpieczny dla niego, prawda?
I Kopenhaga może pochwalić się tym, że jest jednym z najbezpieczniejszych miast na całym świecie, policja duńska stoi na bardzo wysokim poziomie, podobnie jak sąd najwyższy.
Bardzo ciekawym przypadkiem jest marihuana, ponieważ na terenie całej Danii marihuana która zawiera THC jest nielegalna, jednak marihuana CBD, jest jak najbardziej dozwolona.

Jeżeli chodzi o język duński, pochodzi on z grupy skandynawskiej języków germańskich, języka tego używa około 5,2 miliona ludzi mieszkających w Danii. Język Duński jest używany jako język urzędowy w Danii oraz na Wyspach Owczych. W Islandii język duński jest nauczany jako jeden z głównych języków obcych, zaraz po Angielskim i Norweskim, a także Szwedzkim.

Praca

Praca to często decydujący czynnik o wyjeździe za granicę, jednakże warto zaznaczyć, że w samej Kopenhadze jak i całej Danii pracy jest bardzo dużo, między innymi przy logistyce, czy na budowie, aczkolwiek znajdziemy takie prace jak kelner, menadżer, księgowy, czy nawet tłumacz, ponieważ ten zawód zawsze będzie pożądany.
Kiedy jesteśmy już przy temacie pracy warto dodać, że średnia pensja w Danii wynosi 20-30 tysięcy koron duńskich czyli w przeliczeniu na polskie złotówki to jakieś 10 tysięcy złotych netto miesięcznie.
Takie pieniądze jesteśmy w stanie zarobić za niezbyt ambitne prace przykładowo w fabryce, czy na budowie.

Dania ze względu na swój wysoki standard życia, wszelkie prace, oraz inne czynniki wpływające na to jak bogate jest to państwo nikogo nie powinno dziwić, że koszty życia w Danii są o wiele wyższe niż przykładowo w Polsce.
Ponieważ w Kopenhadze za 0,5KG chleba przyjdzie nam zapłacić około 13 zł, a za na przykład 1KG bananów zapłacimy 12 zł, jednakże nie tylko jedzenie jest tam bardzo drogie a dosłownie wszystko, wychodząc z kosztów artykułów spożywczych zajrzyjmy na komunikację miejską.
Bilet miejski w jedną stronę to koszt aż 15zł, jeśli chodzi o bilet miesięczny to 325zł także widać, że koszty życia w Danii i w samej Kopenhadze są naprawdę duże, zobaczmy jeszcze na ceny mieszkań.
W centrum miasta za metr kwadratowy przyjdzie nam zapłacić nie całe 30 tysięcy złotych, jeśli jednak zdecydujemy się na życie poza miastem cena będzie wynosić w okolicy 20 tysięcy.
Jeżeli chodzi o wszystkie ceny poszczególnych rzeczy znajdziemy je na stronie Traveltables – https://pl.traveltables.com/

Share: