Joga – korzyści dla naszego organizmu
Współcześnie chyba nikogo nie należy już przekonywać, że aktywność fizyczna ma dobry wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Nic więc dziwnego, że niemal każdy świadomy człowiek praktykuje w codziennym życiu jakiś rodzaj aktywności fizycznej. Dla jednych są to ćwiczenia siłowe, dla innych zajęcia oparte na tańcu czy jazda na rowerze. Coraz większą popularnością cieszy się także joga. I nic dziwnego, bo to specyficzny rodzaj aktywności fizycznej, który oprócz dawki ruchu dostarcza nam także wewnętrznego spokoju i odprężenia nie tylko dla ciała, ale także dla ducha. Czy więc hasła takie jak to, ze joga jest dla każdego oraz, że joga dobra na wszystko możemy uznać za prawdziwe oraz jakie korzyści dla naszego organizmu przynosi uprawianie jogi? Jaka terapia może być wspomagana?
Pozycja jogi zwane asanami są bardzo różnorodne. Mimo, że wiele z nich wygląda na proste, kiedy patrzymy na doświadczone osoby, które je wykonują w rzeczywistości niektóre z nich nie są proste i wymagają dobrej kondycji i praktyki. Jednak co do zasady faktycznie za prawdziwe możemy uznać stwierdzenie, że jogę może zacząć praktykować każdy.
Prawdą jest także dobroczynny wpływ jogi dla naszego organizmu. Joga dobra na wszystko? Właściwie tak! Skorzystać mogą nawet osoby borykające się z wieloma problemami zdrowotnymi. Co więc dobrego przynosi dla naszego organizmu joga?
- Po pierwsze jak każda aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na nasza kondycję. Mimo, że joga wydaje się byś spokojna i niewymagająca, jej praktykowanie pomaga wzmacniać mięśnie, angażując różne partie. Dzięki jodze można wzmocnić zarówno ręce, jak i brzuch, a także mięśnie brzucha czy pleców. Joga ma także zbawienny wpływa dla naszego kręgosłupa, wzmacniając mięśnie go podtrzymujące.
- Po drugie to nie tylko wzmocnienie mięśni, ale także równomierne kształtowanie i wysmuklanie sylwetki.
- Po trzecie joga pomaga zwiększyć elastyczność ciała i mięśni, która z wiekiem spada. Joga pozwala odzyskać elastyczność mięśni i ścięgien, dzięki czemu dobrze wpływa na nasze samopoczucie i kondycję.
- Po czwarte wpływa dobrze na stawy i kości. I to bez wątpienia coś co wyróżnia jogę na tle innych sportów czy aktywności fizycznych. Joga nie obciąża stawów, wręcz przeciwnie poprawia ich nawilżenie i sprzyja regeneracji.
- Po piąte joga poprawia krążenie. Zapobiegając chorobom naczyniowo-krążeniowym.
- Po szóste poprawia pracę układu trawiennego, sprzyjając lepszej perystaltyce jelit oraz trawieniu.
- Po siódme joga pozwala wypracować prawidłową postawę.
- Po ósme zapewnia równowagę hormonalną. Praktykowanie jogi pozwala na stymulację gruczołów dokrewnych, a co za tym idzie wspiera ich pracę, zapewniają stabilną gospodarkę hormonalną.
- Po dziewiąte joga pozwala na podniesienie odporności organizmu. Poprawia krążenie, dotleniając wszystkie komórki organizmu, co pozytywnie wpływa na układ immunologiczny.
- Po dziesiąte joga poprawia samopoczucie i koncentrację. Pozwala się nam wyciszyć i skupić swoim ciele i samopoczuciu, odrywając nas od codziennych problemów. Wycisza negatywne emocje, pozwala oczyścić umysł.
- Po jedenaste badania naukowe potwierdzają, że praktykowanie jogi sprzyja wspomaganiu pamięci.
- Po dwunaste joga sprzyja w redukcji stresu.
- Po trzynaste zmniejszenie poziomu stresu i odprężenie, które gwarantuje joga skutkują poprawą jakości snu. A lepszy sen ma szereg kolejnych korzystnych dla naszego organizmu skutków.
- Po czternaste joga wpływa na nasze zdrowie psychiczne, poprawia samopoczucie zapobiegając depresji, lub też pomagając sobie z nią radzić. Redukuje także napięcie i występowanie stanów lękowych.
Listę korzyści płynących z praktykowania jogi można mnożyć i mnożyć. Jednak, aby móc je odczuć na własnej skórze jest jeden warunek. Trzeba zacząć uprawiać jogę. I najlepiej robić to regularnie. Jeśli tylko zaczniemy niemal natychmiast odczujemy korzyści i nie będziemy chcieli z niej zrezygnować.
Najnowsze komentarze