Ekspresowe kotlety z soczewicy i amarantusa
Niezwykle istotna dla naszego zdrowia jest odpowiednio zbilansowana dieta. Dzięki dużej dostępności różnorodnych składników spożywczych nasze codzienne posiłki mogą być nie tylko zdrowe ale także niezwykle smaczne.
Możemy znaleźć wiele przepisów które zachwycą zarówno smakiem jak i składem odżywczym. Ponadto osoby, które mają problemy z nietolerancjami jakiś produktów lub muszą stosować specjalistyczne diety obecnie mogą znaleźć dla siebie wiele potraw, które będą dla nich zdrowe ale także smaczne. Do takich potraw należą kotlety z soczewicy i amarantusa. Potrawa ta jest bezglutenowa, więc świetnie nadaje się dla osób chorujących na celiakię. Oprócz braku glutenu, zarówno soczewica jak i amarantus mają duże właściwości zdrowotne.
Właściwości soczewicy
Soczewica o roślina strączkowa, w kuchni często wykorzystywana jako zamiennik mięsa. Ze względu na zawartość w niej dużej ilości dobrze przyswajanego białka jej stosowanie szczególnie popularne jest w dietach wegańskich i wegetariańskich. Soczewica jest także źródłem węglowodanów, w tym także dużej ilości błonnika pokarmowego. Ponadto w roślinie tej odnajdziemy spore ilości witamin z grupy B (np. B6 oraz tiaminę) oraz żelaza. Dodatkowo soczewica zawiera witaminę K oraz składniki mineralne takie jak: magnez, fosfor, mangan, miedź, czy potas.
Ze względu na substancje zawarte w soczewicy charakteryzuje się ona właściwościami prozdrowotnymi. Chroni przed nadciśnieniem tętniczym, ze względu na niską zawartość sodu, a dużą potasu. Duża ilość błonnika wpływa na redukcję cholesterolu we krwi. Ze względu na dużą ilość żelaza w, soczewica zalecana jest dla osób borykających się z anemią.
Dodatkowo soczewica polecana jest dla osób planujących odchudzanie. Zawiera ona małe ilości tłuszczu, za to dużo błonnika i białka, co wspomaga odchudzanie. Spora zawartość błonnika i białka powoduje, że szybciej odczuwamy sytość i stan ten dłużej się utrzymuje.
Soczewica posiada niski indeks glikemiczny, dzięki czemu jest bezpieczna dla spożycia dla osób cierpiących na cukrzycę.
Soczewica nie jest polecana dla osób cierpiących na problemy żołądkowo-jelitowe. Może u nich spowodować wzdęcia oraz inne dolegliwości.
Właściwości amarantusa
Amarantus to roślina wywodząca się z Ameryki Południowej. Zboże to nazywane jest inaczej szarłatem. Amarantus zawiera w sobie dużą ilość białka i węglowodanów. Trzecim składnikiem, którego jest w nim najwięcej są tłuszcze, należące głównie do grupy nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ponadto amarantus jest źródłem błonnika oraz antyoksydantów takich jak skwalen. W roślinie występują także wapń, którego ilość przekracza tą występującą w mleku, magnez, żelazo, fosfor, miedź oraz witaminy.
Białka zawarte w amarantusie charakteryzują się zawartością wszystkich aminokwasów egzogennych, czyli tych, których ludzkie ciało nie jest w stanie samodzielnie produkować.
Kolejną charakterystyczną cechą rośliny jest to, że nie zawiera w sobie glutenu, dzięki czemu może być spożywana przez osoby z celiakią, czyli alergią na gluten.
Amarantus posiada właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu zapobiega działaniu wolnych rodników. Ze względu na dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych roślina wpływa na obniżenie ilości cholesterolu we krwi. Potrawy z dodatkiem amarantusa są sycące, dzięki czemu sprzyja on odchudzanie.
Jak przyrządzić soczewicę i amarantusa w postaci kotlecików?
Przepis na kotlety z wykorzystaniem soczewicy i amarantusa jest bardzo prosty, a przede wszystkim zdrowy. Takie kotlety świetnie sprawdzają się w wegeburgerach, czy wrapach, ale stanowią też idealny składnik klasycznego obiadu.
Oprócz soczewicy (150g), i amarantusa (50g nasion) do przyżądzenia kotlecików będziemy potrzebowali: jajko, marchewkę, pęczek pietruszki, cebulę, 2 ząbki czosnku oraz 2 czubate łyżki mielonego lnu. Jako przyprawy stosujemy: sól, pieprz, kurkumę oraz słodką paprykę. Możemy także dodać imbir, kumin, czy kolendrę
Gotowanie zaczynamy od dokładnego umycia na sicie soczewicy i amarantusa. Soczewicę możemy dodatkowo wcześniej anamoczyć przez około 30 min. Następnie gotujemy ziarna zoczewicy do momentu jej rozgotowania. Amarantus gotujemy przez około 20 min. Oba te składniki wchłaniają wodę, więc warto do nich zajrzeć od czasu do czasu, aby skontrolować, czy nie musimy dodać trochę płynu. Po zagotowaniu soczewicę i amarantusa przekładamy do miski.
Na patelni szklimy drobno pokrojoną cebulę. Po chwili dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek. Następnie dorzucamy startą na tarce marchewkę i całość trzymamy na patelni do zmięknięcia, po czym odstawiamy do przestygnięcia.
Składniki z patelni dodajemy do soczewicy i amarantusa. Następnie siekamy pietruszkę i przekładamy ją do miski. Dodajemy len, doprawiamy i dokładnie mieszamy. Aby masa była bardziej zwarta możemy dodać bułki tartej lub bezglutenowej mąki.
Formujemy kotleciki w kształt niewielkiej kulki, rozmiarów orzecha włoskiego i lekko spłaszczamy. Smażymy na patelni do uzyskania rumianego koloru. Kotlety możemy również upiec w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni. Pieczemy je około 30 minut, następnie przewracam je na drugą stronę i trzymamy w piekarnik jeszcze około 7 minut.
Najnowsze komentarze