Depresja – jak ją rozpoznać?
Depresja w obecnych czasach stanowi powszechnie występujące schorzenie. W związku z jej powszechnością, zwiększyła się także świadomość społeczeństwa na temat tej dolegliwości. Mało kogo dziwi jej występowanie, a jej przypadki w rodzinie przestały stanowić wstydliwą sprawę. I dobrze, podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat tej choroby sprawia, że łatwiej zapanować nad jej najpoważniejszymi skutkami. Skąd bierze się depresja? I jakie są objawy, które powinny cię zaniepokoić? Depresja to poważna jednostka chorobowa, jednak często ten termin używany jest także w potocznym znaczeniu jako synonim gorszego dnia, złego nastroju czy smutku. W znaczeniu psychiatrycznym depresja rozumiana jest jako zespół zaburzeń emocji oraz nastroju.
Jeśli chodzi o objawy depresji warto pamiętać, że w przypadku schorzeń o podłożu psychologiczno-psychiatrycznym objawy mogą być różne u każdej osoby. Dlatego początkowo mogą być ciężkie do rozpoznania, szczególnie przez osobę nie posiadającą wiedzy medycznej. Nie każde złe samopoczucie jest depresją, przyczyn smutku w życiu może być wiele i mogą być one chwilowe. Jednak jeśli gorsze samopoczucie utrzymuje się może oznaczać to depresje. Granica nie jest jednoznaczna, do diagnozy depresji wymagana jest pogłębiona obserwacja. Na jakie zachowania i objawy zwracać, więc uwagę aby odróżnić zwykły smutek od depresji?
Warto zwrócić uwagę na takie zachowania jak utrata radości z życia i wykonywanie rzeczy, które do tej pory daną osobę cieszyły, w tym utratę zainteresowań. Często występują także zaburzenia koncentracji. Możemy zaobserwować, że chory funkcjonuje jakby w zwolnionym tempie. Często nawet największy dotychczas optymista staje się pesymistą, malujących świat i przyszłość w ciemnych barwach. Zaalarmować powinna nas także obniżona samoocena i ogólny pesymizm wobec siebie i innych. Niepokojącym sygnałem mogą być także problemy ze snem.
Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) diagnozę depresji można przeprowadzić tylko dzięki wizycie lekarskiej. Wyróżnia się tak zwane podstawowe objawy depresji oraz dodatkowe jej objawy. Za podstawowe objawy depresji uznaje się: obniżone samopoczucie, brak energii oraz brak radości.
Oprócz trzech wymienionych objawów podstawowych występują także objawy dodatkowe. Według klasyfikacji WHO jest ich siedem. Są to: poczucie winy, negatywna własna ocena, myśli i zachowania samobójcze, zaburzenia aktywności, niesprawność intelektualna, zaburzenia snu, zaburzenia apetytu i masy ciała.
Ważnym sygnałem mogą być także objawy bólowe takie jak bóle głowy, bóle żołądka czy też bóle pleców.
Ważne sygnały można wyczytać także z wyglądu osoby chorej. Warto zwrócić uwagę na sygnały takie jak monotonne i spowolnione wypowiedzi bez modulacji głosu, ubogą mimikę, ociężałe lub też niespokojne ruchy. Wystąpienie depresji można uznać za prawdopodobne jeśli jednocześnie mamy do czynienia z czterema objawami. W tym przynajmniej dwa objawy muszą pochodzić z listy podstawowych. Istotny jest także czas ich występowania, za klauzulę czasową uznaje się okres przynajmniej dwóch tygodni.
Należy pamiętać, że samodzielna diagnoza nie zastąpi kontaktu z lekarzem. Jeśli podejrzewamy u siebie lub też u kogoś z naszego otoczenia depresję, jej diagnozowanie i leczenie na własną rękę, licząc że sama przejdzie jest bardzo nierozważną decyzją. Depresja to poważna choroba, która wymaga wdrożenia profesjonalnego leczenia, w przeciwnym razie może stanowić poważne zagrożenia dla zdrowia, a nawet życia pacjenta. Dlatego jeśli wymieniona klasyfikacja objawów pozwala podejrzewać wystąpienie depresji konieczna jest wizyta u lekarza, najlepiej specjalisty z zakresu psychiatrii. Odpowiednio dobrane leki oraz wdrożenie terapii na przykład w postaci sesji z psychologiem pozwoli odzyskać równowagę psychiczną i sprawi, że pacjent na nowo odzyska utraconą jakość życia.
Najnowsze komentarze