Atrakcje turystyczne Edynburga

Jedno z najbardziej niezwykłych miast Europy. Drugie co do wielkości miasto w Szkocji, piękne tętniące historią, pełne atrakcji i zapierających dech w piersiach widoków. Przed Państwem stolica Szkocji- Edynburg, ten blog przedstawi najważniejsze atrakcje.

Położenie i klimat

Edynburg leży w strefie umiarkowanej strefy klimatycznej, przeważają tam opady i wiatry. Dzięki swojemu położeniu w pobliżu Morza Północnego i Ocean Atlantyckiego zimy są tam łagodne i nie ma dużych wahań temperatury, latem słupki rtęci nie przekraczają 23º C. Z kolei zaś położenie między wybrzeżem a górami powoduje, że Edynburg jest wietrznym miastem. Rocznie w Edynburgu pada mniej niż w większości Wielkiej Brytanii. Więc pamiętajcie, wybierając się do Edynburga zabierzcie ze sobą ciepłe ciuch, parasol i kalosze.

Co warto przeżyć i zobaczyć w Edynburgu

 1. Wzgórze Artura lub Tron Artura- nazwa pochodzi od legendarnego króla Artura, który z tego wzgórza miał obserwować klęskę swoich wojsk. Wzgórze znajduje się na terenie pięknego Holyrood Park, górując nad miastem. Ze szczytu Tronu Artura roztacza się cudowny widok na panoramę miasta i okolic. Niech was nie zniechęca 2,5 godzinna wędrówka- zachody i wschody słońca widziane ze szczytu są zniewalające.
 2. Calton Hill- stamtąd rozciąga się widok na zabytkową część Edynburga
 3. Royal Mile- Królewska Mila- składa się z czterech głównych ulic i kilku przyległych, zgodnie z nazwą liczy jedną milę i prowadzi do zamku Holyrood. Wzdłuż drogi znajdują się sklepy z pamiątkami, restauracje, knajpy czy muzea.
 4. Ogrody Princes Street Garden- z ogrodów lezących u podnóży zamku rozciąga się widok na Twierdzę.
 5. Dean Vilage- dawna wieś, można tam podziwiać XVII-wieczną zabudowę i odetchnąć od Royal Mile.
 6. Gryfiars Bobby- pomnik psa, który po śmierci swojego pana przez 14 lat codziennie czuwał przy jego grobie. Na przeciwko znajduje się Muzeum Narodowe.
 7. Muzeum Narodowe Szkocji- osiem poziomów ekspozycji: szkielety dinozaurów, eksponaty związane z kultura, nauką i historią.
 8. Leith- cześć portowa, kiedyś osoba miejscowość, dziś część Edynburga. Warto przejść się wzdłuż rzeki i podziwiać w ciszy i spokoju widoki.
 9. Kaplica Rosslyn- wielu z nas ją widziało, ale zapewne nie wszyscy o tym wiedzą- ta kaplica pojawiła się na samym końcu w filmie „Kod da Vinci”. Kaplica znajduje się w centrum Edynburga i zachwyca swoim pięknem.
 10. Muzea: Szkocka Galeria Narodowa, Muzeum Chirurgów (miejsce dla ludzi o silnych nerwach), Szkockie Muzeum Portretów, Muzeum Historii Ludności
 11. Pałac Holyrood- oficjalna rezydencja rodziny królewskiej Szkocji
 12. Royal Yacht Britannia- statek, olbrzymi statek służący jako główny środek transportu rodziny królewskiej w wyprawach przez morza i oceany.

Ponadto pomimo niesprzyjającej pogody warto wybrać się na najsłynniejszą w Edynburgu plażę, czyli Portobello

Planowanie wypoczynku w Edynburg

Liczne atrakcje w Edynburgu, sprawiają że coraz chętniej ludzie wybierają ten kierunek. Planując podróż do tego miasta trzeba pamiętać o walucie: funt szterling; zakwaterowaniu oraz wyżywieniu. Zakwaterowanie warto rezerwować wcześniej, trzeba pamiętać, że sezon turystyczny i wyższe ceny są od czerwca do sierpnia, dlatego warto przemyśleć wyjazd kwiecień- maj lub wrzesień- pogoda jest zazwyczaj podobna. Szukając zakwaterowania na ostatnią chwilę możemy znaleźć oferty nawet za 100 funtów za noc. Szkocja jest droga i tak samo jest w Edynburgu, jeżeli mamy możliwość wzięcia zakwaterowania z wyżywieniem jest to dobra opcja, jednakże warto wejść do pubu, gdzie zazwyczaj można dostać jedzenie taniej niż w restauracji.

Wydawałoby się, że Edynburg w takim klimacie jaki ma nie ma szans na zwieszenie swojej popularności turystycznej. Okazało się jednak inaczej. Miasto z roku na rok odwiedza coraz więcej turystów. Parki, wzgórze, Królewska Mila i wiele innych obiektów, muzeów to frajda nie tylko dla pasjonatów ale będzie to idealną przygodą dla laików, którzy zaczynają zwiedzać miasta.